Alergia na sztuczne rzęsy. Co to jest?

Close up image of human irritated red bloodshot eye


Jest to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na dany alergen. W przypadku naszej pracy alergenem jest głównie klej (cyjanoakryl) lub jego opary. Mogą być to również reakcje na liquidy zabiegowe (cleaner lub primer). W przypadku reakcji na alergen może powstać stan zapalny, który może się objawiać np.: wydzieliną śluzową, wodnistą lub ropno-śluzową, a także wypryskami kontaktowymi na skórze, obrzękiem powiek i spojówek. Co zrobić jeśli się uczulę? Przede wszystkim… NIE PANIKUJ!

Reakcja alergiczna wyjdzie po czasie nie dłuższym niż 72h. Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to udać się do lekarza! Najlepiej okulisty Przepisze on odpowiednie leki (leki steroidowe). Drugą rzeczą jaką musisz zrobić to iść do stylistki, aby zdjęła rzęsy. Nie pozwól, aby stylistka zrobiła to removerem!

Może to tylko pogorszyć aktualny stan. Rzęsy muszą być zdjęte mechanicznie, czyli pęsetami. Alergia na klej może wystąpić w każdym możliwym momencie życia. Może być nawet tak, że uczulisz się dopiero po kilku latach noszenia rzęs. Niestety od momentu uczulenia na cyjanoakryle zawarte w kleju nie można już robić sobie rzęs, ze względu na to, że za każdym kolejnym razem oczy będą reagować coraz mocniej. Czasem zdarza się, że powieka po aplikacji jest opuchnięta i myślimy, że to reakcja na klej. Może się natomiast okazać, że któraś z doklejonych rzęs jest zbyt blisko powieki i podrażniają ją.

Oko zaczyna się „bronić”, a rzęsy zaczynają kłuć, co powoduje opuchnięcie powieki. Po odklejeniu drażniących rzęs, sytuacja wraca do normy.

Co z klejem hypoalergicznym?

Takie kleje istnieją, jednak nie są one skuteczne. Aby klej działał prawidłowo musi mieć w swym składzie cyjanoakryl. Ten składnik występuje w kleju dla alergików ale w mniejszej ilości, co oznacza, że musimy częściej uzupełniać rzęsy, ponieważ taki klej ma mniejszą wytrzymałość. Dodatkowo, jeśli klientka jest uczulona na cyjanoakryl, to pomimo mniejszej ilości, która jest w kleju hipo, reakcja alergiczna i tak wystąpi.

A co z próbą uczuleniową?

Próba ta niestety nie jest miarodajna. Dopiero pełna aplikacja może u nas wywołać alergię. Po doklejeniu kilka kępek, oko ma zbyt mało alergenu, aby mogło wywołać u nas alergię. Może wystąpić również coś takiego jak reakcja krzyżowa. Jeśli jesteś uczulona np. na pylenie drzew, to alergia może się uaktywnić. Jednak wraz z zakończeniem okresu pylenia sytuacja wraca do normy. Jednak, aby wiedzieć czy to reakcja krzyżowa, czy jednak uczulenie na cyjanoakryl dobrze by było gdybyś wykonała badania u alergologa.

Pamiętajmy, że organizm posiada pamięć immunologiczną. W przypadku kleju, organizm również zapamiętuje, że jest uczulony i każdy powrót do rzęs może zakończyć się reakcją uczuleniową, ale niestety nasiloną.

Zobacz także inne wpisy

blank

Farbowanie rzęs

Ciemna oprawa oka znacznie zmienia wygląd. Wiele kobiet decyduje się więc na malowanie rzęs tuszem, aby rzęsy miały ciemniejszy kolor oraz były pogrubione i wydłużone. Malowanie rzęs tuszem ma wiele korzyści, ponieważ rzęsy są długie i ciemne, jednak tusz może...
Czytaj dalej
0
Produkt
Ilość
Wartość

W koszyku nie ma żadnych produktów. Dodaj coś!