Uczulenie na klej do rzęs – jak sobie z tym radzić.


Zdarza się, że przy stylizacji rzęs dochodzi do alergii. Jest to bardzo niemiła sytuacja dla klientki jak i dla stylistki. Klientka odczuwa duży dyskomfort z uwagi na opuchnięte powieki, zaczerwienione oczy, uczucie pieczenia oczu czy też wrażenia, że rzęsy syntetyczne wbijają się w powiekę a stylistka może zostać obarczona winą za alergie, która  wcale nie musi być jej winą.  Dlaczego ?

Co to jest alergia?

Alergia – patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego. 

Skład kleju do rzęs

W skład kleju do rzęs wchodzą:

  • Hydrochinon – Organiczny związek chemiczny, którego zadaniem jest utrzymanie płynnej konsystencji kleju w opakowaniu (blokuje tworzenie wiązań pomiędzy cząsteczkami cyjanoakrylu)
  • Cyjanoakryl – Główny składnik klejący
  • Carbon – Barwnik

Jak objawia się alergia na klej?

Do alergii dochodzi wtedy, kiedy mamy opuchnięte powieki. Sprawiają wrażenie, nadwrażliwych, zaczerwienionych, przekrwionych i bolących powiek. Mogą też wystąpić wydzieliny z oczu oraz łuszczenie się powiek.

Co tak naprawdę nas uczula i jak temu zapobiec ?

Uczulić mogą nas dwa z trzech podstawowych substancji kleju do rzęs, takie jak:

  • Cyjanoakryl – Główny składnik klejący – Substancja silnie chemiczna 
  • Carbon – Barwnik – Pozyskiwany z węgla

Może dojść również do podrażnienia oczu, śluzówki nosa, gardła czy nawet wysypki na ciele.

Jeśli klientka ma problem z domykaniem powiek, lub jej oczy drżą w czasie stylizacji, opary kleju mogą podrażnić oko, na skutek czego może być ono zaczerwienione, lekko obolałe i opuchnięte.  Podobne objawy mogą mieć miejsce jeśli przy aplikacji rzęs dochodzi do podrażnienia mechanicznego od tasiemki, którą podklejamy dolne rzęsy (Pamiętajmy, by dolne rzęsy podklejać taśmą/płatkiem w taki sposób, by nie miały one kontaktu z gałką oczną). Część klientek jest też uczulona na żel klejący w płatkach, w takich sytuacjach wybieramy opcję taśm, np. piankowej.

Nie da się zapobiec alergii. Jeśli wystąpiła, trzeba przeczekać aż się uśpi lub spróbować kleju typu: Soft, Sensitive. Pamiętajmy jednak, że, zawierają one Cyjanoakryl, tylko w znacznie mniejszej ilości i nie gwarantują tego, że alergia nie wystąpi. Czy wilgotność powietrza ma wpływ na wystąpienie alergii?

Oczywiście, że tak. Pamiętaj zawsze by dobrać odpowiedni klej do panujących warunków w twoim studiu.

Jeśli wilgotność jest za mała (10%-35%), oparowość kleju jest znacznie większa niż przy większej wilgotności (40%-60%). Dlaczego tak się dzieje? Klej wiąże rzęsę syntetyczną z rzęsą naturalną dzięki wilgotności. Jeśli jest ona za mała dochodzi do zbyt wolnej polimeryzacji a opary, dopóki klej nie wwiąże podrażniają. Jeśli zaś wilgotność jest zbyt duża ( 70%+) dochodzi do zbyt szybkiej polimeryzacji kleju z rzęsą syntetyczną. Klej zastyga na niej w momencie próby dołożenia jej do rzęsy naturalnej.

Zjawisko to nazywamy – klejeniem na sucho. Idealna wilgotność dla kleju to (45%-65%). Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni klej do panujących warunków w pomieszczeniu, w którym wykonywana jest stylizacja rzęs!

Zobacz także inne wpisy

blank

Farbowanie rzęs

Ciemna oprawa oka znacznie zmienia wygląd. Wiele kobiet decyduje się więc na malowanie rzęs tuszem, aby rzęsy miały ciemniejszy kolor oraz były pogrubione i wydłużone. Malowanie rzęs tuszem ma wiele korzyści, ponieważ rzęsy są długie i ciemne, jednak tusz może...
Czytaj dalej
0
Produkt
Ilość
Wartość

W koszyku nie ma żadnych produktów. Dodaj coś!