Uczulenie na klej do rzęs – jak sobie z tym radzić.


Zdarza się, że przy stylizacji rzęs dochodzi do alergii. Jest to bardzo niemiła sytuacja dla klientki jak i dla stylistki. Klientka odczuwa duży dyskomfort z uwagi na opuchnięte powieki, zaczerwienione oczy, uczucie pieczenia oczu czy też wrażenia, że rzęsy syntetyczne wbijają się w powiekę a stylistka może zostać obarczona winą za alergie, która  wcale nie musi być jej winą.  Dlaczego ?

Co to jest alergia?

Alergia – patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego. 

Skład kleju do rzęs

W skład kleju do rzęs wchodzą:

  • Hydrochinon – Organiczny związek chemiczny, którego zadaniem jest utrzymanie płynnej konsystencji kleju w opakowaniu (blokuje tworzenie wiązań pomiędzy cząsteczkami cyjanoakrylu)
  • Cyjanoakryl – Główny składnik klejący
  • Carbon – Barwnik

Jak objawia się alergia na klej?

Do alergii dochodzi wtedy, kiedy mamy opuchnięte powieki. Sprawiają wrażenie, nadwrażliwych, zaczerwienionych, przekrwionych i bolących powiek. Mogą też wystąpić wydzieliny z oczu oraz łuszczenie się powiek.

Co tak naprawdę nas uczula i jak temu zapobiec ?

Uczulić mogą nas dwa z trzech podstawowych substancji kleju do rzęs, takie jak:

  • Cyjanoakryl – Główny składnik klejący – Substancja silnie chemiczna 
  • Carbon – Barwnik – Pozyskiwany z węgla

Może dojść również do podrażnienia oczu, śluzówki nosa, gardła czy nawet wysypki na ciele.

Jeśli klientka ma problem z domykaniem powiek, lub jej oczy drżą w czasie stylizacji, opary kleju mogą podrażnić oko, na skutek czego może być ono zaczerwienione, lekko obolałe i opuchnięte.  Podobne objawy mogą mieć miejsce jeśli przy aplikacji rzęs dochodzi do podrażnienia mechanicznego od tasiemki, którą podklejamy dolne rzęsy (Pamiętajmy, by dolne rzęsy podklejać taśmą/płatkiem w taki sposób, by nie miały one kontaktu z gałką oczną). Część klientek jest też uczulona na żel klejący w płatkach, w takich sytuacjach wybieramy opcję taśm, np. piankowej.

Nie da się zapobiec alergii. Jeśli wystąpiła, trzeba przeczekać aż się uśpi lub spróbować kleju typu: Soft, Sensitive. Pamiętajmy jednak, że, zawierają one Cyjanoakryl, tylko w znacznie mniejszej ilości i nie gwarantują tego, że alergia nie wystąpi. Czy wilgotność powietrza ma wpływ na wystąpienie alergii?

Oczywiście, że tak. Pamiętaj zawsze by dobrać odpowiedni klej do panujących warunków w twoim studiu.

Jeśli wilgotność jest za mała (10%-35%), oparowość kleju jest znacznie większa niż przy większej wilgotności (40%-60%). Dlaczego tak się dzieje? Klej wiąże rzęsę syntetyczną z rzęsą naturalną dzięki wilgotności. Jeśli jest ona za mała dochodzi do zbyt wolnej polimeryzacji a opary, dopóki klej nie wwiąże podrażniają. Jeśli zaś wilgotność jest zbyt duża ( 70%+) dochodzi do zbyt szybkiej polimeryzacji kleju z rzęsą syntetyczną. Klej zastyga na niej w momencie próby dołożenia jej do rzęsy naturalnej.

Zjawisko to nazywamy – klejeniem na sucho. Idealna wilgotność dla kleju to (45%-65%). Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni klej do panujących warunków w pomieszczeniu, w którym wykonywana jest stylizacja rzęs!

Zobacz także inne wpisy

blank

Najlepsze sztuczne rzęsy – Ranking produktów

Wybór sztucznych rzęs w dzisiejszych czasach nie jest wcale taki łatwy. Rynek oferuje mnóstwo rodzajów sztucznych rzęs, które używane są do zabiegu przedłużania i zagęszczania, ale również do codziennego użytku. Czym się kierując podczas wyboru, aby wybrać te najlepsze? W...
Czytaj dalej
0
Produkt
Ilość
Wartość

W koszyku nie ma żadnych produktów. Dodaj coś!