Jeśli masz problem z zalogowaniem się do swojego konta, skorzystaj z opcji resetowania hasła (Nie pamiętam loginu lub hasła)
20% RABATU z kodem LATO20 dla zakupów na kwotę min. 220 zł
Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak myć pędzle do makijażu?

2024-05-23

Jak myć pędzle do makijażu?

Jak myć pędzle do makijażu?

O pędzle do makijażu trzeba dbać równie uważnie jak o wszystkie inne akcesoria, które pomogą ci w nakładaniu kosmetyków na twarz. Niestety wiele z nas zapomina o tej dobrej praktyce. Warto zaś pędzle, gąbki i pozostałe akcesoria czyścić regularnie – skóra będzie ci za to bardzo wdzięczna. 

Dlaczego trzeba  czyścić pędzle do makijażu? 

Płyn do czyszczenia pędzli, delikatne mydło lub szampon do włosów to środki, po które trzeba sięgać regularnie, aby z akcesoriów do nakładania makijażu usunąć resztki kosmetyków. W przypadku pędzli jest to szczególnie ważne, ponieważ w pewnym stopniu pochłaniają one część nakładanego kosmetyku. We włosiu z czasem gromadzi się wiele różnych produktów, pozostałości zaschniętego podkładu. Dotykanie skóry takim pędzlem z pewnością nie jest dla niej dobre. Nie chodzi tutaj jedynie o równomierne nakładanie kosmetyków, które może być utrudnione. Pojawia się bowiem także ryzyko, że brudny pędzel będzie podrażniał skórę, przyczyniał się do powstawania niedoskonałości, zaskórników i innych problemów. 

Pędzle do makijażu – rodzaje i sposób ich czyszczenia. Czym myć pędzle?

To, jak i czym czyścić pędzle do makijażu, jest w dużej mierze uzależnione od ich typu. Trzeba robić to umiejętnie, uwzględniając, czy są one wykonane z włosia syntetycznego czy naturalnego. Ich czystość ma ogromny wpływ na make up, warto więc zadbać o odpowiedni sposób czyszczenia pędzli. Regularne czyszczenie pędzli to także sposób na pozbycie się ewentualnych bakterii, które mogą próbować zagnieździć się we włosiu. Podstawowa zasada jest taka, że należy to robić właściwie po każdym użyciu. Wybrać możesz specjalny środek do mycia, olejek myjący, szampon lub delikatne mydło. Myć pędzle do makijażu należy do momentu, kiedy woda będzie czysta. Nie mniej ważne jest odpowiednie suszenie pędzli. 

  • Syntetyczne pędzle do makijażu można myć szybko i łatwo, ponieważ nie ma tak dużego ryzyka ich uszkodzenia. Najlepiej sprawdzi się tutaj olejek myjący, który pozwoli skutecznie usunąć z pędzli do makijażu ciężkie podkłady, fluidy, korektory bazujące w dużej mierze na oleistych właśnie kompozycjach. Jeśli nie masz takiego produktu, możesz rozważyć mycie pędzli z  wykorzystaniem oliwy z oliwek. Następnie konieczne jest jeszcze mycia z wodzie z mydlinami. W ten sposób pozbędzie się z pędzla tłustej powłoki. Czyścić pędzle do makijażu trzeba na koniec wyłącznie czystą wodą, aby usunąć pozostałości wszelkiego rodzaju kosmetyków myjących.

  • Czyszczenie pędzli z włosia naturalnego powinno być natomiast bardzo delikatne. Myć trzeba je tak, aby zachowały swoją miękkość i sprężystość. Włosie pędzli tego typu najlepiej czyścić z wykorzystaniem szamponu, który delikatnie usunie pozostałe na pędzlu produkty do makijażu. Podobnie jak w przypadku gąbeczki do makijażu najlepiej sprawdzą się tutaj płyny, szampony, mydła bez SLS, parabenów i innych chemicznych dodatków, które mogą podrażniać skórę. Po umyciu pędzel zawsze dobrze jest dokładnie spłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć pozostałości środka myjącego, warto jednak wybierać te, które czyszczą delikatnie i nie wiążą się z ryzykiem podrażnień skóry. Wypłukać pędzel pod bieżącą wodą trzeba także po to, by nie był on po wyschnięciu sztywny i nieprzyjemny. Pędzel oczywiście trzeba wyczyścić, ale w taki sposób, który nie przełoży się później na podrażnienia twarzy lub nierównomierne rozprowadzanie kosmetyku. Czym jeszcze czyścić pędzle do makijażu? Pomocne w pielęgnacji pędzli może być także mydło w kostce, które bardzo skutecznie usuwa nawet bardzo gęsty podkład lub inne oleiste kosmetyki. Warto wybierać mydło naturalne o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Produkty stosowane do mycia pędzla z naturalnego włosia muszą być przede wszystkim delikatne i bezpieczne dla skóry.


To, jak myć pędzle do makijażu, zależy więc w dużej mierze od typu pędzla, natomiast nie mniej ważne jest także do jakiego rodzaju produktów jest on wykorzystywany. Pędzli do makijażu można używać bowiem do produktów suchych, jak i płynnych, o kremowej konsystencji, tych szybciej zasychających i tych lżejszych.

Z troski o włosie. Zasady mycia pędzli

O akcesoria do makijażu trzeba regularnie dbać. W końcu to one decydują o jakości aplikacji produktu. Czym myć pędzle? Trzeba wybierać produkty gwarantujące skutecznie mycie, pozwalające usunąć bakterie bez ryzyka uszkodzenia samego włosia. Warto całą procedurę mycia przeprowadzić sposobem.

  • Myć pędzle do makijażu trzeba bardzo delikatnie. Włosie nie powinno być wyginane ani szarpane. Oczywiście dla syntetycznych pędzli do makijażu nie jest to aż takie zagrożenie, ale nie warto ryzykować.
  • Czyścić pędzle do makijażu przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie. Aby usunąć bakterie, nadmiar produktu, każdy płyn myjący trzeba dokładnie z pędzla spłukać.
  • Nadmiar wody po myciu trzeba dokładnie usunąć. Doskonałym sposobem jest zastosowanie suchego ręcznika lub ręczników papierowych.
  • Pamiętaj, aby pozostawić pędzel do wyschnięcia. Nie wkładaj pod żadnym pozorem mokrych akcesoriów do kosmetyczki lub kubka z pozostałymi pędzlami. Pędzle susz najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu. Ważne jest specjalne ich ułożenie: zawsze poziomo, aby zapobiec dostaniu się wody do skuwki. Susz pędzle w oddaleniu, ich włosia nie powinny się stykać.

Jak często myć pędzle?

Włosie pędzli wymaga regularnego czyszczenia. W zależności od tego, jakie kosmetyki nakładasz konkretnym pędzlem, musisz odpowiednio często czyścić jego włosie.

Jeśli z pomocą pędzla nakładasz „mokry” makijaż, a więc płynne produkty: fluid, podkład, bronzer, rozświetlacz, powinnaś myć go codziennie, po każdym użyciu.

Jeśli pędzle służą ci do nakładania sypkich kosmetyków, czyli pudru, różu bronzera w kamieniu, prasowanego, sypkiego, wtedy pędzli nie musisz myć codziennie. W takim przypadku wystarczy, jeśli po profesjonalny płyn sięgniesz raz na 2-3 dni. W jednym i drugim przypadku możliwe jest zarówno mycie szamponem, olejkiem myjącym, mydłem, jak i sięgnięcie po specjalne produkty do dezynfekcji pędzli.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel