Wypadanie rzęs
Wypadanie rzęs
Wypadające rzęsy to sytuacja, która sprawia, że kobiety wpadają w panikę, są zestresowane i boją się, że z czasem wypadną wszystkie rzęsy i nie będą miały ich w ogóle. Zazwyczaj stres pojawia się wtedy kiedy są rzęsy przedłużone, ale nie dlatego, że został wykonany zabieg.
Dlaczego więc?
Wypadanie rzęs to proces fizjologiczny i przebiega u każdej osoby. Różnica jest taka, że kiedy rzęsy nie są przedłużone to nie zwraca się tak dużej uwagi na wypadające rzęsy. Kiedy do rzęs przyklejona jest kępka lub nawet pojedyncza, dłuższa i grubsza rzęsa, przy wypadnięciu jest zdecydowanie bardziej widoczna niż samodzielna, naturalna rzęsa.
Dlaczego rzęsy wypadają?
Fizjologiczne wypadanie rzęs spowodowane jest cyklem w którym żyją rzęsy. Wyróżniamy 3 cykle wzrostu rzęs:
Anagen to jedyna aktywna faza wzrostu rzęs, która trwa około 4-5 tygodni. Każda rzęsa rośnie tylko do określonej długości, a następnie przestaje rosnąć. Rzęsy i mieszki włosowe są połączone, dlatego czerpią składniki odżywcze i dlatego rosną. Wbrew pozorom rzęsy w fazie anagenu są najsilniejsze. Są one krótkie, ale na tyle silne, aby udźwignąć ciężar rzęsy syntetycznej.
Warto pamiętać, aby do rzęs w fazie anagenu przyklejać krótsze rzęsy, gdyż są to rzęsy, które bardzo szybko rosną i odrost będzie bardzo widoczny po niedługim czasie. W ten sposób unikniemy również wykręcania się rzęs, które mogą powodować dyskomfort.
Katagen to faza spoczynku. Trwa około 2-3 tygodnie. Cebulka kurczy się i następuje stopniowe wysuwanie się rzęsy z mieszka włosowego. Rzęsa urosła do swojej długości jednak jeszcze nie wypada. Rzęsy te są najbardziej lubiane przez stylistki ze względu na ich długość oraz fakt, że na nich rzęsa będzie się utrzymywać najdłużej zanim wypadnie.
Faza telogenu trwa około 4-5 tygodni. Jest to tzw. bierna faza. Komórka mieszka włosowego obumiera. Rzęsa wydaje się, że jest długa i silna, jednak są to tylko pozory. Rzęsa nie jest już ukorzeniona, dodatkowo jest obciążona przez sztuczną rzęsę, więc jest ciągnięta w dół co tylko przyspieszy jej wypadnięcie. Rzęsa jest wypchnięta przez nowo wyrastającą rzęsę, która jest w fazie wczesnego anagenu.
Jak widzisz fazy wzrastania rzęs to schemat, który się non stop powtarza. Prawidłowo wykonany zabieg przedłużania rzęs nie zniszczy rzęs naturalnych. Klientki znacznie bardziej zwracają uwagę na wypadanie rzęs wraz z rzęsą sztuczną, dlatego odnoszą wrażenie, że osłabienie ich rzęs następuje właśnie po zabiegu.
Przyczyny wypadania rzęs
Rzęsy wypadają codziennie od 1 do 5 rzęs na jednym oku. Taka ilość jest dopuszczalna i nie świadczy o zaburzeniach zdrowia. Co jeśli występuje nagła utrata dużej ilości rzęs?
Najczęstsze przyczyny wypadania rzęs to:
Zbyt agresywna pielęgnacja okolic oczu. Podczas nieodpowiedniej pielęgnacji również można uszkodzić rzęsy. Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe. Podczas demakijażu oczu zbyt mocne pocieranie rzęs może znacznie osłabić rzęsy i mogą wypadać. Kosmetyki do stosowania na powiekach muszą być delikatne i nie podrażniać oka.
Zapalenia powiek, a dokładniej ich brzegów. Objawy charakterystyczne to swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, a nawet obrzęk. Powodem zapalenia brzegu powieki jest zatkanie ujść gruczołów łojowych (Gruczoły Meiboma), które znajdują się w brzegach powiek. Sytuacja ta dzieje się wtedy, gdy makijaż nie jest zmywany z powiek i rzęs i zanieczyszczenia gromadzą się i zatykają gruczoły. Przewlekły stan zapalny powoduje uszkodzenie mieszków włosowych powodując zmniejszenie ilości rzęs.
Nawracające jęczmienie, gradówki, infekcje bakteryjne oraz grzybicze.
Choroby tarczycy w tym nadczynność oraz niedoczynność tarczycy również mogą powodować wypadanie rzęs, brwi oraz włosów. Praca tarczycy odpowiedzialna jest za utrzymanie odpowiedniego metabolizmu poprzez wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów. Jeśli wydzielanie hormonów jest zbyt duże lub zbyt małe, dochodzi do zaburzenia licznych procesów czyli również wzrostu rzęs.
Zaburzenia hormonalne, które totalnie zmieniają gospodarkę hormonalną w organizmie podczas menopauzy lub stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może mieć to bardzo niekorzystny wpływ na kondycję włosów i wypadają rzęsy, włosy i brwi.
Niedobory witamin również przyczyniają się do osłabienia organizmu, a co za tym idzie mogą spowolnić wzrost nowych komórek lub utrudnić ich namnażanie. Korzystny wpływ na kondycję rzęs, brwi i włosów mają: witamina A, C, E, B12, D, cynk, biotyna, cysteina oraz kwasy tłuszczowe OMEGA – 3. Dodatkowo należy przyjmować składniki odżywcze takie jak: białka, węglowodany, tłuszcze, aminokwasy.
Zdecydowanie niekorzystny wpływ ma również długotrwały stres i niepokój. Zmniejsza się wtedy ilość tlenu w mieszkach włosowych, poziom hormonów nie jest ustabilizowany tylko rozchwiany i skutkuje to wypadaniem rzęs, włosów i brwi.
Przewlekłe choroby zapalne takie jak: łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Może dojść do zapalenia brzegów powiek i utraty rzęs. Przy tej chorobie w okolicy skóry powiek możemy mieć do czynienia z silnym wysuszeniem, grubymi, bolesnymi płatami suchej skóry.
Łysienie plackowate jest to choroba skóry, autoimmunologiczna, która prowadzi do zaatakowania mieszków włosowych i zakłóca proces powstawania włosów. Najczęściej choroba ta dotyczy włosów skóry głowy jednak może również zaatakować inne okolice.
Inne przyczyny wypadania rzęs to np. źle dobrane sztuczne rzęsy, które są zdecydowanie za ciężkie do kondycji rzęs naturalnych i powodują ich osłabienie. Pamiętaj, aby wybierać profesjonalne stylistki do wykonywania przedłużania rzęs, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że rzęsy sztuczne są dobrze dobrane do Twoich naturalnych. Prawidłowo wykonana aplikacja z dobrze dobranymi sztucznymi rzęsami nie spowoduje uszkodzeń rzęs naturalnych.
Objawy wymagające natychmiastowej interwencji lekarza
- Nadmiernemu wypadaniu rzęs towarzyszy wypadanie włosów oraz brwi,
- zaczerwienie, swędzenie, łuszczenie, obecność łusek. W tym przypadku nic nie zastępuje porady lekarskiej,
- obecność ucisku, bólu wokół oka i wypadanie rzęs.
Decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Nie należy lekceważyć powyższych objawów, a przede wszystkim nie leczyć się bez konsultacji lekarskiej. Do działań niepożądanych może dojść znacznie więcej objawów, które mogą zaostrzyć obecny stan.
Czy rzęsy odrastają?
Jeśli z jakichś przyczyn doświadczyłaś wypadania rzęs to jest to sytuacja, która przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia się unormuje. Przede wszystkim należy pamiętać, że proces odrastania rzęs jest długotrwały i należy uzbroić się w cierpliwość.
Po wdrożeniu leczenia można dodatkowo wzmocnić rzęsy innymi sposobami. Przede wszystkim wzbogacenie diety o witaminy, minerały, aminokwasy i inne, które korzystnie wpływają na kondycję rzęs i brwi.
Innym sposobem jest olejek rycynowy. To naturalny preparat, który wzmacnia i pogrubia włoski.
Odżywki do rzęs z dobrym składem również korzystnie wpłyną na ich wzrost, jednak trzeba pamiętać, aby być regularnym oraz, że miejsce aplikowania odżywki musi być zdrowe. Jeśli więc nie pozbyłaś się jeszcze przyczyny, która powoduje, że rzęsy nadmiernie wypadają to wstrzymaj się ze stosowaniem odżywki.
Odżywki zawierające składnik, który stosowany jest w leczeniu jaskry, są bardzo agresywne, wzrost rzęs jest nienaturalny, a po odstawieniu produktu, rzęsy naturalne się kruszą. Linia na którą jest nakładana odżywka jest podrażniona i silnie przekrwiona. Zdecydowanie lepiej wybrać odżywkę o bezpieczniejszym składzie.
Wypadanie rzęs
Nadmierne wypadanie rzęs, włosów oraz brwi może być oznaką poważnych chorób. Rzęsy rosną w trzech fazach, jednak ich nadmierne wypadanie nie jest prawidłowe. Jeśli wypadaniu rzęs towarzyszą inne symptomy np. wypadanie włosów skóry głowy, stan zapalny powieki lub inne to niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.
Zmiany skórne w obrębie oka mogą wpłynąć negatywnie na rzęsy, zapalenie mieszków włosowych rzęs również. Aby zmyć prawidłowo makijaż stosuj łagodne produkty do demakijażu oczu, które ich nie podrażnią.
Zabiegi kosmetyczne na rzęsach wykonuj tylko u profesjonalistów.
Kiedy nadmiernie wypadają rzęsy i włosy reakcja powinna być natychmiastowa, aby jak najszybciej zlikwidować problem, który może się znacznie nasilić w krótkim czasie. Kiedy zobaczysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza, który wdroży leczenie.
Jeśli wypadają Ci rzęsy w granicach normy, to pamiętaj, że jest to proces fizjologiczny, który występuje u każdego i nie należy się niepokoić. To w jakim tempie występuje wzrost rzęs jest uwarunkowane indywidualnie i nie należy się niepokoić jeśli u Ciebie występuje nieco wolniej niż u kogoś innego.